Sigér, Csobán, Legoza – Jellegzetes vezetéknevek
Egykori kedves kollégám jellemezte így Téglást néhány éve: Csobánland. Kisebb településekre gyakran lehet ilyen jelzőt aggatni, gondoljunk csak Ivád községre, ahol a lakosok 70 százalékának ugyanaz a vezetékneve, ráadásul nem más, mint az Ivádi-Ivády kétpetéjű iker valamelyike.
Közelebb is találunk ilyet, Nyíracsádon például erősen átlag fölötti az előfordulása a Patalenszki (vagy Patalenszky) vezetéknévnek: http://iwiw.hu/pages/user/search/search.jsp?freeText=patalenszki. Bár megállapítható egy enyhe migráció, egyrészt Nyíradony, másrészt Budapest irányába is. Apropó, Nyíradony. Ezen a településen a Szilágyiak erős túlsúlya figyelhető meg, annak ellenére is, hogy ez egy országosan elterjedt vezetéknévnek számít. A szomszédos Hajdúhadházon pedig legendás a Csősz, az Enyedi, a Fedor és a Dancsi név. Egyesek szerint az átlagosnál több a Lakatos, Rostás, Rézműves is…
Mi a helyzet Tégláson?
Hosszabb idő szükséges ahhoz, hogy meg tudjuk állapítani, mely dinasztiák alkotnak egy településen nagyobb közösséget, hiszen természetesen az országosan gyakori vezetéknevek Tégláson is gyakoriak, a telefonkönyvet felütve tisztességes számú Szabó, Tóth és Kovács kerül szemünk elé.
Bonyolult számításokhoz nem értek, de néhány évtizedes téglási létem az súgja, az előbb említett Csobánon kívül jelentősen felülreprezentált még városunkban a Sigér és a Legoza is. Pillantsunk rá az iwiw keresőjére, és úgy tűnik, helytálló volt a feltételezésem:
Sigér: http://iwiw.hu/pages/user/search/search.jsp?freeText=sig%C3%A9r
Legoza: http://iwiw.hu/pages/user/search/search.jsp?freeText=legoza#page=1
Akit esetleg kihagytam, jelezze felháborodottságát, és orvosoljuk a problémát!
Hozzászólások
Sigér, Csobán, Legoza – Jellegzetes vezetéknevek — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>