Hogyan szavazzunk itt, Tégláson? Igen, te is menj el, kérlek!
A 2014-es országgyűlési választás után szinte égett a pofám, amikor részletesen is elemezgettem a szavazóköri adatokat.
Négy éve Tégláson a választásra jogosult polgárok mindössze 50,39 százaléka járult az urnához. Ez messze elmarad az országos, 61.84 százalékos részvételi aránytól. Az öt szavazókör eredményei összesítve – csak a Parlamentbe bejutott 4 pártot figyelembe véve – ez volt:
Egyéni jelöltre leadott voksok
1. Tasó László, Fidesz-KDNP – 1109 szavazat, 44.34%
2. Ágoston Tibor, Jobbik – 736 szavazat, 29,2%
3. Pallás György, MSZP-Együtt-DK-PM-MLP – 547 szavazat, 21,7%
4. Kádi István Lajos, LMP – 69 szavazat, 2,7%
(Aki részletesebben olvasna a 2014-es eredményekről, ide kattintva megteheti)
Létezik, hogy a lakosság közel felének egyszerűen nincs véleménye arról, hogy jó vagy rossz irányba mennek-e a dolgok az országban? Persze a ló túlsó oldalára sem érdemes átesni, amikor valaki azt hiszi, a mindenkori “hatalom” – igazából a mi pénzünkből élő, de az ilyenkor elvárható alázat szikráját sem mutató szolgák kezében van teljes mértékben a sorsa.
Hosszas elemzésekbe nem érdemes már bocsátkozni, inkább arra térjünk rá, hogy ha nagyjából tudod, mit szeretnél a szavazatoddal elérni, azt hogyan tudod véghezvinni.
Választókerületünket jelenleg a mi pénzünkből Tasó László (Fidesz-KDNP) szolgálja – jól vagy rosszul, ezt kb. mindenki eldöntötte már magában.
Mit kell tenned, ha Tasó a legszimpatikusabb a jelöltek közül, és azt szeretnéd, hogy továbbra is ő, vagy narancsszínű pártja képviseljen téged?
Az ő neve alá húzod a ikszet, listán pedig a Fidesz-KDNP-t jelölöd meg.
Mit kell tenned, ha úgy érzed, rohadt már ez a narancs, és változást szeretnél?
Nos, itt bonyolódik a helyzet. Számos portál elemezgette a jelenlegi erőviszonyokat, és elég hasonló eredmények jöttek ki. Megyénkben a taktikaiszavazas.hu alapján (elég megbízható becslés) ez most a helyzet:
Mivel itt nem volt még részleges ellenzéki koordináció sem, az (állítólag) kormányváltást akaró pártok teljes mértékben ránk, választópolgárokra bízzák a döntést.
Figyelembe véve azt, hogy a Fideszt általában túlmérik a közvélemény-kutatások, valószínűleg nincs Tasónak 50 százaléka ebben a kerületben, de minden bizonnyal ő vezet így is. Tégláson szinte biztos, hogy jóval kevesebb híve van, mint az általa inkább favorizált nyírségi településeken.
Érdemes-e a jobbikos jelöltre szavazni?
Mivel alig ismerhetik Csikai urat, az egyetlen motiváció a kormányváltási szándék, vagy pártszimpátia lehet a szavazópolgárok kezében.
A Jobbik tartotta magát az eredeti elhatározásához, hogy egyedül indul, nem koordinál, és egyedül fogja megverni a Fideszt. Ami szinte kizárt, hogy sikerül, itt vannak ugyanis a legutolsó mandátumbecslések, tartalmazva az egyéni és a listás mandátumok várható arányát:
Fidesz-KDNP: 112-123, Jobbik: 36-42, MSZP-Párbeszéd: 19-20, DK: 11-13, LMP:6-8.
A többi párt listán egyszerűen esélytelen a bejutásra, néhány egyéni körzetből bejuthat 1-2 Együtt-jelölt, illetve egy független.
Tehát Tasó leváltására elvileg a legnagyobb esély (ami még mindig rendkívül kicsi) akkor van, ha a jobbikos jelölt kapja az egyéni voksot.
A DK színeiben induló Káposznyák István mindössze 11-13 százalékon áll, az LMP jelöltje pedig végképp esélytelennek tűnik.
Listán melyik pártra érdemes szavazni?
Ha nem akarod, hogy a szavazatod elvesszen, csakis olyan pártra voksolj, amelyik biztos, vagy szinte biztos bejutó lesz. Ellenkező esetben a szavazat elvész, és még töredékszavazattal sem tudod támogatni kedvenc pártodat.
Utolsó állás szerint ezek a pártok ugorhatják meg az 5 százalékos (az MSZP-P esetében 10 százalékos) parlamenti küszöböt:
Fidesz-KDNP: 43 százalék, Jobbik: 22 százalék, MSZP-Párbeszéd: 11 százalék, Demokratikus Koalíció (DK) és LMP: 8-8 százalék.
Várhatóan nem szerez listás mandátumot a Momentum (3 százalék), a Kétfarkú Kutya Párt (2 százalék), valamint az Együtt (1 százalék)
Tehát nagy valószínűséggel aki a Momentumra, a Kétfarkúakra, vagy az Együttre szavaz listán, elveszett szavazatával a kormányváltás esélyeit rontja.
Az MSZP-P híveinek fontos tudni, hogy mivel két párt szövetségeként indulnak, 10 százalékot kell megugraniuk. Az utolsó kutatás szerint kissé rezeg a léc, de valószínűleg a DK is túl van mérve, és csoda lenne, ha tényleg 8 százalékot szereznének listán.
Töredékszavazatokkal is támogathatod kedvenc pártodat
Töredékszavazatnak minősülnek az azon egyéni képviselőjelöltekre leadott szavazatok, akik végül nem szereztek mandátumot az adott kerületben, illetve a mandátumot szerzett képviselőjelölt és a másodiknak végzett jelölt közötti szavazatkülönbség eggyel csökkentett értéke
– olvasható a hivatalos megfogalmazás, nehogy már értsük, hogy mi a franc is ez. A lényeg persze világos: ha egyéniben olyan jelöltre szavazol, akinek a pártja listán bejut a parlamentbe, további mandátumokhoz segítheted a pártját. Tehát egyéni listán is érdemes olyan jelöltre szavaznod, akinek pártja biztosan ott lesz az Országgyűlésben.
Ez a mi körzetünkben ugyanaz, mint a listás lapon, tehát valószínűleg
nem lesz felesleges az ikszed, ha az alábbi pártok jelöltjeire húzod: Fidesz-KDNP, Jobbik, MSZP-Párbeszéd, DK, LMP.
A többi eléggé bizonytalan.
Menj el szavazni, szólj bele te is az ország sorsába!
Ezt vidd magaddal:
Érvényes lakcímkártyát ÉS valamilyen érvényes személyazonosító iratot (személyi igazolványt VAGY útlevelet VAGY jogosítványt)
Ezek a lakcím szerinti szavazókörök (teglas.hu):
Hozzászólások
Hogyan szavazzunk itt, Tégláson? Igen, te is menj el, kérlek! — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>