Fiatal, tettrekész, tenni akar szülővárosáért – Salamon Gergőt faggattuk
A könnyed szórakoztatás és Téglás történéseinek publikálása mellett e blog nem titkolt célja az is, hogy megpróbálja valamelyest felrázni a közélettől távol maradó, apátiába süllyedt lakosságot, különös tekintettel annak fiatalabb rétegére.
Nyilvánvaló, hogy az egyre gusztustalanabb hazai politika erős taszító hatással bír az értelmesebb réteg számára. Aki meg nem annyira értelmes, az észre sem veszi, mennyire kiszolgáltatott az épp regnáló hatalom számára. Aztán olyan választási eredmények születnek, amilyenek – ez már a 90-es években is így működött.
Tégláson a városvezetésbe egyelőre (szerencsére) nem furakodott be érezhetően az országos politika. Az itt élők számára mindig is az volt az elsődleges, hogy olyan emberre adják voksukat, akit – párthovatartozástól függetlenül – alkalmasnak tartanak feladata elvégzésére. Talán még taszító ereje is van annak, aki pártszínekben indul, és pusztán ezt lobogtatva, semmi mással nem kampányol, csak a szokásos bullshittel.
Figyelem! A blog szerzőjének véleménye, világlátása nem feltétlenül egyezik az interjúalany nézeteivel!
Él közöttünk egy fiatal aktivista, akit eddigi tevékenységét figyelve érdemesnek tartottunk arra, hogy pár kérdést feltegyünk neki, és megtudjuk, mit gondol Téglás helyzetéről, szűkebb és tágabb valónkról.
Salamon Gergő 25 éves, a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban végezte középiskolai tanulmányait, jelenleg egyetemi hallgató, mellette pedig egy pénzügyi cégnél dolgozik fiókvezetőként.
Meglátásod szerint milyen perspektívát jelent a város és szűkebb környezete a te korosztályod számára?
Ha a szűkebb környezetet nézzük, szinte sajnos semmilyet. Ha csak azt nézzük, hol ülhetnek le a fiatalok enni és inni valamit, akkor nem nagyon kell sorolni a lehetőségeket. De sajnos nem csak a szórakozásról beszélhetünk, nincs sportolási lehetőségük, a későbbiekben pedig nincs munkalehetőségük a fiataloknak.
A foci és a súlyemelés azért nem tekinthető semmilyen lehetőségnek…
Igen, ez a két szakosztály viszonylag jól működik (így, hogy van TAO pénz meg a Hajdúsági besegít). A kézilabda az viszont csak éldegél. Ha jók az információim, az előző vezetőség is azért távozott, mert nem hogy segítséget nem kaptak, de még csak meg sem hallgatták őket. A kézilabdáról nem is akarok sokat mondani, mert lesz külön egy cikkem róla.
Nézzük tehát a többi tervet. A lényeg az lenne, hogy minél több sportot tudjanak kipróbálni a gyerekek, és mindenki megtalálja azt, amiben lehet sikerélménye. Vannak sportok, amihez nagy pénz nem kell. Ilyen pl. a tollaslabda, asztalitenisz, vagy ha már itt van a pályánk, akkor a bowling is. Az atlétikai sportokhoz sem kellenek nagy beruházások. A különböző futószámokat – távolugrás, hármasugrás stb. – is űzhetnék páran versenyszerűen. Régen a karate is nagy népszerűségnek örvendett, szerintem ezt is fel lehetne éleszteni.
Vannak pozitív példák is, ilyenek az íjászok vagy a zumbások, illetve a Nyugattól Keletre Egyesület, amely darts edzéseket szervez. Itt viszont minden egyes esetben arról beszélünk, hogy van pár ember, aki nem sajnál rá időt, energiát és pénzt, hogy alkosson valamit. Tehát véleményem szerint van hova fejlődni, és akkor röplabdáról vagy kosárlabdáról nem is beszéltem.
Ott tartottunk, hogy szórakozási lehetőség terén nem állunk túl jól
Azt mindenesetre meg kell érteni, hogy nagyon nehéz a debreceni és a nyíregyházi szórakozóhelyekkel versenyezni. (Szerk.: volt régen egy King Kong diszkónk, íródott róla egy nosztalgiaposzt.)
Debrecen bármelyik pontját elérjük tömegközlekedéssel egy órán belül. Így véleményem szerint a szórakozásra van lehetőségük. Más kérdés, hogy 22:40-kor eljön az utolsó busz, a legelső pedig 4:50 kor indul, így a hazajövetel macerás. Ennek ellenére én a főbb problémát abban látom, hogy miután egy téglási fiatal kitanul egy szakmát vagy elvégez egy egyetemet, Tégláson nem nagyon tud elhelyezkedni.
A tömegközlekedés Debrecen felé talán kielégítő, Nyíregyháza felé viszont nem. Mind a két város nagyon közel van hozzánk. Számtalan lehetőség rejtőzik mindkét településben, legyen ez továbbtanulás vagy munkalehetőség. Nyíregyháza felé ki kell építeni egy ugyanolyan infrastruktúrát, mint Debrecen felé. Debrecen és Nyíregyháza közelsége számos cég és gyár számára impozáns lehet. Ezt ki kellene használnunk és olyan gyárakat, cégeket hozni Téglásra, ahol több száz munkahely jöhet létre. A sportlehetőségek kialakítására, új munkahelyek kialakítására és az infrastruktúra fejlesztésére külön programunk lesz a 2019-es önkormányzati választáson, ami mindenki számára elérhető lesz.
Mit tettél eddig azért, hogy Téglás jobb, élhetőbb hely legyen, és mik a terveid, terveitek?
Számomra szűkösek a lehetőségek, nem vagyok polgármester, nem vagyok képviselő sem. Jelenleg annyit tudok tenni, hogy részt veszek a közösségi életben. Ami azt jelenti, hogy szinte minden rendezvényen ott vagyok/vagyunk. Legyen ez megemlékezés, városnap, vagy bármilyen önkéntes akció. Ha kell, koszorúzunk, ha kell, főzünk, ha kell, vért adunk, ha kell, szemetet szedünk, vagy fát ültetünk, vagy adományozunk.
Minden fórumon hallatom a hangom. Ott vagyok minden lakossági fórumon és a Facebookon is elkezdtem egy blogot: Tiszta szívvel Téglásról címen. Ez csak azért fontos, mert kíváncsi vagyok a téglási emberek problémáira. Próbálok minél többet lenni az utca emberével, és azt itt megszerzett tapasztalatokra építeni. Jómagam nem ígérem azt, hogy minden problémát megoldok, én azt ígérem, hogy minden embert meghallgatok. Jelenleg az építő kritikák süket fülekre találnak, teljesen mindegy, hogy én vagy bármelyik más lakos fogalmazza azt meg. Itt van például a görbekerti közvilágítás hiánya, amire az a válasz, hogy “nincs rá pénz”. Hogy lehet, hogy 50 éve nincs erre keret?
Hogy lehet, hogy egy lakossági fórumon nincs képviselő? A környéken melyik településnek van csúnyább főtere? (Szerk. megj.: Bökönyé egy fél fokkal azért rondább 🙂 ).
Szerinted mi a legégetőbb probléma ma Tégláson, ami sürgős megoldásért kiált?
Tégláson két fő probléma van, ami országos szinten is jellemző.
Az első az elvándorlás. Már a fentiekben említettem, hogy nincs elegendő munkahely, arról nem is beszélve, hogy nem fizetik meg a munkánkat. Ha anyagi részét nézzük, sajnos teljesen érthető, ha a fiatalok külföldön próbálkoznak, jobb esetben pedig a Dunántúlon. Jelenleg egy átlag téglási fiatal nem keres többet 130-150 ezer Ft-t nettónál. Ebből kellene egy fiatal párnak lakást vásárolnia, gyereket nevelnie, szórakoznia. Ez sajnos a lehetetlen kategóriába tartozik. Ezt helyi szinten nagyon nehéz megoldani.
Ismersz olyan, hozzánk hasonló méretű települést, ahol ez jobban sikerült?
Ez egy elég összetett kérdés. Minden településen más lehetőségek vannak. Így én nem szeretném összehasonlítani Téglást más településekkel. Nem sok olyan település van, ami közel van két nagyvároshoz, és elérhető közelségben van az ukrán és román határ is. Ezért én egy kicsit megfordítanám a kérdést, ha a Hajdúsági Iparműveknek most kellene eldöntenie, hogy hova építi a gyárat, biztosan Téglásra jönne? Ezt minden kedves olvasó válaszolja meg magának.
A Hajdúsági természetesen jó, hogy itt van nekünk, de a béreket itt is növelni kell. Ez viszont csak úgy kivitelezhető ha olyan cégeket hozunk Téglásra, ahol jobb fizetéseket adnak a Hajdúságinál. Magyarul, ha teremtünk 100-150 munkahelyet, akkor azt is elérjük, hogy a Hajdúságinak is bért kell emelnie. Természetesen ezt elmondani nagyon könnyű, de a megvalósításához majd vért kell izzadni.
A második probléma, hogy kevés gyerek születik, Téglás lakossága egyre inkább elöregszik. Természetesen ez a jelenség az első probléma következménye. Ki szeretne gyereket vállalni a bizonytalanra és a semmire? Ezek a problémák viszont országosak. Véleményem szerint a bérlakásprogram egy fontos bástyája lehet ezeknek a problémáknak a megoldására, a másik megoldás pedig az lehet, hogy a béreket évről évre fel kell zárkóztatni az európai bérekhez. Bízom benne, hogy a következő önkormányzati ciklusban Tégláson elkezdődik a bérlakásprogram. Blogomban többször is kihangsúlyoztam, hogy a teljes megoldást a közöségépítésben látom. Ha Tégláson összehozunk egy olyan közösségi életet, ahol a fiatalok, a középkorúak és a szépkorúak is jól érezhetik magukat, akkor a legfőbb problémákat kompenzáljuk. Célomnak tekinthetjük azt, hogy a téglási emberek jelmondata ez legyen:
Mindenütt jó, de legjobb Tégláson.
Hogyan lehetne a fiatalabb korosztályt kimozdítani az apátiából, és elérni, hogy nagyobb érdeklődést mutassanak a politika és közélet iránt?
Az én korosztályom úgy nőtt fel, hogy tisztában van vele, hogy az elmúlt 30 év politikája a hazugságról és a lopásról szólt. Így nagyon nehéz velük azt elhitetni, hogy ez megváltoztatható. Jómagam 5 éve foglalkozom ifjúságpolitikával. Ennek ellenére nem tudom a kérdésre a pontos választ. A probléma abban rejlik, hogy egy fiatal naponta rengeteg információt kap, és sem az iskolában sem pedig máshol nem segítenek neki eldönteni, hogy mi az igaz és mi a kamu hír.
Mondhatjuk, hogy a kormánynak nem célja a fiatalokból tudatos választót nevelni. Mikor elkezdtem politikával foglalkozni, sok választó szerint fiatal ficsúr voltam, sokak szerint pedig náci. Ezt egy fiatalembernek, aki országának és városának a legjobbat akarja, nehéz elviselnie.(Meg kell tanulni elfogadni, hogy te hiába akarod valakinek a legjobbat, attól ő még mondhat rád valótlanságot és sértő dolgot.)
Van Magyarországon egy általános felfogás, miszerint ha nem vagy kormánypárti, ne hangoztasd, mert nem lesz munkád (teljesen mindegy, ki az aktuális kormány). Ha egy generáció így szocializálódik, nehéz őket átnevelni. Pedig elvileg Miénk A Jövő.
Országos szinten hova vezet pártod, a Jobbik szakadása, te melyik részével szimpatizálsz?
Én jelenleg a Jobbik egyik középvezetője vagyok, úgymond választókerületi szervezője. Szinte az egész frakciót személyesen ismerem, több barátom is van köztük. Ha Salamon Gergőt röviden kellene jellemezni, akkor akik ismernek, azt mondanák, hogy egy nemzeti érzelmű, keresztény srác.
A Mi Hazánk nem a Fidesz ellenzéke, hanem a Jobbiké. Mást sem csinálnak, csak minket kritizálnak. Szerintem 3 dolgot meg kell tanulnia egy politikusnak, ha mindig ember akar maradni. 1. sose felejtsd el, hogy honnan jöttél/indultál, 2. azt se feledd, hogy kikkel indultál, 3. ahonnan régen ettél, oda ne piszkíts.
Elérhetőség:
Bármilyen kérdéssel kereshetnek a téglásiak a gerisalamon@freemail.hu e-mail címen, illetve a 0670/536-20-27 számon is, valamint a Facebookon is állok rendelkezésre.
Hozzászólások
Fiatal, tettrekész, tenni akar szülővárosáért – Salamon Gergőt faggattuk — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>